www.sofiiv-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Неділя, 15 вересня 2019 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Софіївський район >> Новини
Фольклорні традиції нашого краю
Версія для друку Написати листа

До Софіївської районної державної адміністрації за попередніми домовленостями з головою РДА Кисіль А.В. завітав Фольклорний центр при Дніпропетровській академії музики ім. М. Глінки, який координує роботу з реалізації заходів збереження її елементу, пісенних творів.
Згідно плану роботи лабораторії фольклору та етнографії на 2018- 2019 роки, погодженого з Міністерством культури України, з метою дослідження і документування фольклору та культури Дніпропетровщини було заплановано проведення фольклорної експедиції на території нашого району у період з 19 по 21 червня у складі: Ольга Наумівна Гусіна – керівник групи, зав. лабораторії фольклору та етнографії, викладач кафедри «Історія та теорія музики» Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки; Анастасія Яківна Любімова – ведуча сеансів, співробітник лабораторії фольклору та етнографії, викладач кафедри «Історія та теорія музики» Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки, аспірант кафедри української музики та музичної фольклористики НМАУ ім.П.Чайковського; П.М.Єкімов – інженер-оператор лабораторії фольклору та етнографії Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки.
19 червня фольклористи завітали до Ордо-Василівського сільського будинку культури, де нас привітно зустрів гурти народної пісні «Гордівчанка» та «Галичанка» в костюмах-вишиванках, завідувач будинку культури Любов Анатоліївна Клочко та художній керівник Анна Юр’ївна Борозняк-майстер своєї справи.
В затишній обстановці за столом з кораваєм творчі колективи згадали пісенні твори стародавньої української музики та музичної фольклористики.
Спочатку звучали українські пісні та традиції українського народу гурту «Гордівчанка» (Таміла Вікторівна Чередніченко, Оксана Михайлівна Котенко, Світлана Григорівна Кобиляцька, Валентина Василівна Краченко).
Потім жінки розповіли про відродження народної пісні в поєднанні з народними традиціями та святами, нагадали як проводять Різдво, Святвечір тощо.
Також на зустріч завітав гурт «Галичанка» (Антоніна Іванівна Худан, Марія Іванівна Шевчук, Василина Іванівна Мілеську, Валентина Іванівна Проценко, Юлія Зіновіївна Вербова), котрий приїхав з Сергіївки.
Цей колектив організувався сам по собі, на репетицію співу збираються де прийдеться – вдома або в сільській бібліотеці, де завідувач Валентина Павлівна Дяченко. Спів літніх жінок лунав мов солов’їна пісня і їхні степові мотиви не сплутати з жодними іншими, а поміж співом жінки розповідали місцеві традиції.
Традиція – це не просто історія наших бабусь та дідусів. Це елементи цілої культури, що передаються від покоління до покоління і зберігаються століттями. В «Гордівчанці» та «Галичанці» є літні жінки, які ознайомили гостейз кращими зразками церковної духовної музики, пов’язаної з великодніми та іншими обрядами…
На зустріч запросили колишніх землячок села Ордо-Василівка – Ніну Іванівну Дерев’янко (колишня завідувач сільського клубу на заслуженому відпочинку) та Людмилу Іванівну Сухіну. Вона продемонструвала свої вишивані роботи, на які не можна надивитися.
Ще в давні часи в дитинстві в її душу і серце вклала любов до вишивання бабуся. «Це просто моє і більше нічого додати. Я собі не уявляю, що не вишиваю, бо для мене – це насолода. Врешті, я навіть не знаю з чим порівняти те почуття. Хоча таки знаю. З вітром. Коли влітку сильна спека, а день жаркий-прежаркий, я чекаю ось цього легкого вітру», – повідала Людмила Іванівна.
Слухали ми пригадані давні пісні, традиційні обряди, побажання, промови, і час минув швидко.
Наступного дня ми завітали до с. Макорти – в Макортівський сільський будинок культури Девладівської сільської ради, де нас радо зустрів гурт народної пісні «Макортяночка» в жіночих вишиванках разом з завідувачкою сільського клубу Алевтиною Вікторівною Гаценко, членом виконкому Девладівської сільської ради Галиною Григорівною Демченко і художнім керівником Борозняк Анною Юріївною Борозняк.
Нас гостинно запросили до зали та показали музейну кімнату, де збереглися традиційні побутові предмети села. Колектив української пісні «Макортяночка» (Світлана Іванівна Федорченко, Таміла Миколаївна Катюха, Ганна Володимирівна Лисохмара, Наталія Петрівна Болакчи, Тетяна Михайлівна Кравченко, Галина Григорівна Демченко, Галина Михайлівна Федорченко) заспівав найкращі старовинні пісні, учасниці пригадали свої обряди, традиції, колядки, колискові. Наш народ зберігає традиції та моральні цінності у своїх великих родинах, вони гарно передані у піснях, де лунають мрії, надії та сподівання.
Також нам показали найкращі роботи вишивальниць та в’язальниць села Віри Міхеєвни Троян, Валентини Григорівни Невмержицької. Жінки-вишивальниці та в’язальниці є справжніми майстринями, наділеними талантом від Бога, здатні відчувати вишиту, вив’язану сукню, розрізняти вироби за енергетикою, бачити їх біополе…
Також Лідія Опанасівна Яковенко продемонструвала традиційне захоплення – вирощування квітів сорту герань різних видів. Квіти прекрасні! Вони радують око, ніжно хвилюють душу, прив’язують серця до рідного краю, наші предки теж обожнювали квіти, вважаючи, що це творіння природи подаровано Богом.
В затишному та привітному оточенні співучого колективу час промайнув швидко.
А 21 червня наша група прямувала до села Андріївка Девладівської сільської ради через Криничувате. В Криничуватому завідувач сільського будинку культури Лілія Анатоліївна Процюк сприяла зустрічі з людьми старшого покоління – Любов’ю Павлівною Спіциною, Ганною Олександрівною Чорною, Клавдією Іванівною Шкленською, Марфою Герасимівною Диндою.
Старожилки розповіли про традиції та звичаї села, пригадали давні пісні, почуті в дитинстві, й почали виконувати їх в тій самій манері, як колись співали їхні батьки та діди.
Обряди охоплюють все життя людини від народження до смерті (пологи, запросини баби-повитухи, відвідини новонародженого та породіллі, хрестини, дівування, заручини, весілля). Ще багато пісень пригадали та заспівали на свій мотив. Від пережитих ними років пісня звучала ще гарніше і брала за душу так, що хотілося плакати…
В Андріївці нас радо зустрів і гурт української пісні «Андріївське намисто» з художнім керівником Анною Юріївною Борозняк, завідувачкою сільським клубом Любов’ю Анатоліївною Бабюк, бібліотекарем Людмилою Василівною Павліченко та запрошеними старожилами села Ніною Іванівною Сайдак та Надією Яківною Гавелею.
Жіночий гурт «Андріївське намисто» (Валентина Миколаївна Соляник, Ольга Михайлівна Коваль, Ольга Олександрівна Грунь, Людмила Василівна Павліченко, Світлана Анатоліївна Пашинець, Олена Євгенівна Кузьмічова, Тетяна Леонідівна Шабатіна та член виконкому Девдадівської сільської ради Галина Овдіївна Воловик) організувалися в співочий колектив самі, бо люблять співати українські милозвучні пісні.
Нам продемонстрували ряд стародавніх пісень, колядок, щедрівок, колискових пісень в костюмах української вишиванки. Вишиванка – національна святиня, бо символізує собою і несе духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь – зв’язок, що не переривається віками.
Колишній завідувач сільського клубу Ніна Іванівна Сайдак розповіла про обряд весілля, котрий був надзвичайно насиченим, колоритним, багатим на вікові звичаї. Різних діянь було так багато, що весілля могло тривати цілий тиждень. Ніна Іванівна заспівала нам ряд старовинних пісень.
Пісня з давніх-давен вважається невід'ємною частинкою кожного народу. Вона уособлює спогади про минуле, роздуми про сьогодення та мрії про щасливе майбутнє. Жоден народ не може існувати без частини душі – пісні. Колектив «Андріївське намисто» похвалився, що Любов Анатоліївна Бабюк не тільки завідувач та майстер співу, а ще й швачка – всім учасникам колективу зшила вбрання, а собі ще вишила вишиванку.
В «Андріївському намисті» Валентина Миколаївна Солянко розповіла про свою творчу діяльнісь, а саме про те, як пише вірші про свое рідне село, про Україну та про свою родину. Всі з захопленням слухали прочитаний вірш, де лунали слова любові до рідного краю та України.
Наш народ має багату культуру, величезний скарб котрої складається з цінностей, надбаних багатьма поколіннями. З прадавніх часів до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, обрядах, фольклорі, адже в них – світовідчуття та світосприймання нашого народу. У них пояснюються та обґрунтовуються взаємини між людьми, цінність духовної культури окремої людини і народу взагалі.
То ж ці пісні в оригінальній манері виконання треба зафіксувати зараз, адже може статися, що за кілька років вони будуть втрачені назавжди.

Алла Назаренко, головний спеціаліст сектору культури, туризму, національностей та релігій Софіївської райдержадміністрації.Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор