Софіївський район
www.sofiiv-rn.dp.gov.ua


25 листопада в світі розпочинається міжнародна інформаційна кампанія «16 днів проти насильства». Така кампанія проводиться щороку і триває з 25 листопада, Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, до 10 грудня – міжнародного Дня прав людини.

У ці дати Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй щороку проводить кампанію з боротьби з насильством щодо жінок (UNiTE), яка закликає до глобальних дій, спрямованих на підвищення обізнаності, обговорення і розв’язання проблем насильства в усьому світі. Кампанія закликає уряди всіх країн, громадські, неурядові, жіночі організації, чоловіків, молодь, приватний сектор, ЗМІ та всю систему організацій ООН об’єднатися заради запобігання та ліквідації всіх форм насильства щодо жінок та дівчат у всьому світі.
У ці дві неділі, які дістали назву «16 днів проти насильства», також відзначають низку міжнародних днів і річниць: 29 листопада – Міжнародний день захисту прав жінок; 1 грудня – Міжнародний день боротьби зі СНІДом; 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством; 3 грудня – Міжнародний день інваліда, 5 грудня – Міжнародний день волонтера; 6 грудня – Річницю з дня «Монреальської різанини»; 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.
Ключові дати акції акцентують увагу на непересічній цінності таких принципів ненасильницького людського співіснування у суспільстві, сім’ї, учнівському середовищі, як свобода, взаємоповага, справедливість, особиста недоторканість, милосердя.
Кампанія була започаткована першим Інститутом жіночого глобального лідерства в червні 1991 року та учасниками Форуму з питань жінок, насильства та прав людини, представленого учасницями з 20 країн світу, що закликали до спільних глобальних дій.
Сьогодні ця міжнародна кампанія використовується як організаційна стратегія для окремих осіб та організацій у всьому світі, щоб закликати до ліквідації насильства щодо жінок та дівчат.
Україна приєдналась до цієї кампанії у 2000 році, об’єднавши 20 регіонів України та 75 державних та неурядових організацій.
Незважаючи на той факт, що план заходів з проведення Національної кампанії «Стоп насильству!», затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01 грудня 2010 року № 2154-р, був розрахований тільки до 2015 року, Україна продовжує долучатися до Всесвітньої акції, оскільки проблема насильства стосовно жінок та дівчат потребує об'єднаних зусиль держави, громадських та міжнародних організацій, для протидії цьому порушенню прав людини.
Основними завдання акції «16 днів проти насильства» є:
– привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства в сім’ї, у тому числі стосовно жінок та дівчат;
– активізування партнерського руху громадських організацій та державних органів щодо попередження насильства та захисту прав жінок та дівчат в Україні;
– сприяння утвердженню ненасильницької ідеології в територіальних громадах та в українському суспільстві в цілому.
2018 рік – рік особливий. Почали діяти нові норми законів України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків», направленні на посилення захисту осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
До Кримінального кодексу України додали статтю, яка передбачає кримінальну відповідальність за скоєння домашнього насильства. Зроблені акценти на пріоритетності захисту дитини. Розширене коло осіб, насильство між якими вважається домашнім насильством. У 2019 році запрацює Єдиний Державний реєстр, куди будуть заноситись випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі, а також відомості про правопорушників та потерпілих осіб.
На виконання положень закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», 22 серпня 2018 року Кабінетом Міністрів України були прийняті три постанови № 654 «Про затвердження Типового положення про мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», № 655 «Про затвердження Типового положення про притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою стат»» та № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», які передбачають системний підхід у боротьби з домашнім насильством та насильством за ознакою статі.
Реалізовуючи норми нового законодавства про протидію та запобіганню домашньому насильству та насильству за ознакою статі в Україні будується нова система боротьби з цим ганебним явищем. Статистика по Дніпропетровській області за 2018 рік свідчить, що шлях до подолання домашнього насильства та насильства за ознакою статі ще довгий.
Так, протягом звітного періоду по Софіївському району зафіксовано 20 звернень щодо насильства в сім’ї, які надійшли до Софіївського відділення поліції Жотоводського відділу. Сім’ям, де скоєно насильство і виховуються неповнолітні діти, надаються консультативні послуги.
Кількість осіб, які пройшли корекційні програми – 1.
Протягом 11 місяців 2018 року на облік в Софіївському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було взято 1 сім’ю, яка опинилася у складних життєвих обставинах з приводу насильства в сім’ї. Дана сім’я охоплена соціальним супроводом. Кількість осіб, охоплених соціальними послугами (з приводу насильства в сім’ї) – 2 особи.
За звітний період центрм соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та об’єднаними територіальними громадами району соціальними послугами було охоплено 960 сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Соціальним супроводом було охоплено 26 сімей, решта сімей отримала інші соціальні послуги. У 31 сім’ях подолані складні життєві обставини, роботу з сім’ями завершено.
У службу в справах дітей райдержадміністрції за звітний період повідомлень щодо здійснення насильства по відношенню до дітей не надходило. На обліку в службі у справах дітей перебуває 11 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. Під час обстеження умов проживання дітей спеціалістами служби проводиться профілактична робота щодо недопущення здійснення насилля в сім’ї.
На даний час проводиться робота щодо утворення мобільної бригади соціально – психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі на території Софіївського району Дніпропетровської області.
Перші шляхи у будуванні в нашій області нової системи боротьби з домашнім насильством та насильством за ознакою статі зроблено – 05 червня 2018 року розпочав свою роботу Кризовий центр для жінок, постраждалих від насильства в сім’ї “З надією в майбутнє”, який розрахований на цілодобове перебування 30 жінок з дітьми.
На цей час заклад є найбільшим в Україні серед 8 функціонуючих.
В п’яти містах та районах області (Дніпрі, Кам’янському, Кривому Розі, Нікополі та Нікопольському районі, Павлограді та Павлоградському районі) створені і майже 3 роки працюють мобільні бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.
Але це не означає, що всю роботу у цьому напрямку вже виконано. Від всіх нас знадобиться ще дуже багато зусиль у боротьбі з домашнім насильством та насильством за ознакою статі.
Можливо для когось першим кроком такої боротьби буде участь у акції «16 днів проти насильства».
Почни з себе, зі своєї сім’ї. Тому що подолання такого негативного явища, як домашнє насильство та насильство за ознакою статі можливе лише за умови об’єднання зусиль і державних органів та установ, і громадських організацій, і кожного громадянина України. Кожен з нас має сказати «Ні!» насиллю у власній родині. Адже сім’я — це саме те місце, яке має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту у нашому досить бурхливому світі. Місцем, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно кожному: і маленькій людині, і дорослому, і особі літнього віку.
Приєднуйтесь до Всесвітньої акції «16 днів проти насильства»!